Naprawa dysku czy odzyskiwanie danych?

Data:

Tag: Baza wiedzy

Autor: Patryk Mikołap

Dzień dobry, czy naprawiacie państwo dyski?

naprawa dysku
Naprawa dysku, wymiana głowic

Tak, naprawiamy uszkodzone dyski!

W celu przywrócenia dostępu do danych oczywiście...

Dość często otrzymujemy telefony z zapytaniem o możliwą naprawę dysku twardego.

Pierwsze, o co pytamy to, czy zależy na naprawie dysku, czy może na dostępie do danych, jakie są na nim zawarte?

W większości przypadków klientom oczywiście zależy na odzyskaniu danych i rzeczywiście odzyskiwanie danych w jakimś stopniu polega na naprawie dysku, ale sama „naprawa” to jest proces kompletnie uboczny, pomijając, że w części przypadków naprawiony dysk jest w stanie współpracować już tylko w trybie technologicznym.
Odpowiadając na pytanie, tak, odzyskiwanie danych to w pewnym sensie naprawa dysku, jednak wykonujemy ją wyłącznie, aby przywrócić dostęp do danych i skopiować je na inny nowy nośnik.

Jeśli rzeczywiście na dysku nie posiadasz żadnych danych lub masz jakiś dysk do eksperymentów, napraw DIY — droga wolna — sami w wolnym czasie robimy różnego rodzaje projekty i to jest zrozumiałe. Jeśli uda naprawić się dysk — rewelacja, teraz wiesz jakie to uczucie, my to robimy codziennie, jednak po to, żeby dane odzyskać z uszkodzonego dysku.

Z drugiej strony jeśli dane są w jakiś stopniu ważne, może masz część danych skopiowanych, radzimy zastanowić się dwa razy przed próbami naprawy dysku czy na pewno masz gdzieś kopie nagrań pierwszych słów swojego dziecka, zdjęć z uroczystości lub ważnych dokumentów czy projektów. W większości przypadków pogorszysz stan dysku czy nawet uniemożliwisz odzyskiwanie danych — pamiętaj większość profesjonalnych serwisów odzyskujących dane, diagnozę wykonuje za darmo. Oddaj dysk do zaufanego serwisu lokalnie, czy skorzystaj z nas jeśli jesteś w Łodzi lub prześlij do nas nośnik kurierem.

Finansowo nic nie ryzykujesz, a możesz uzyskać rzetelną informację odnośnie stanu twojego dysku.

Czemu tak drogo?

Pojęcie względne... jedni klienci zdają się być gotowi zapłacić każdą cenę, część nie jest zaskoczona, bo zna nasz cennik, jeszcze inni pytają, czemu tylko to kosztuje.
U nas niezależnie od zasobów portfela ceny są ustalane według naszego cennika. Nie zaskoczymy cię cenami, co najwyżej rzeczywistym stanem dysku i odpowiednią kategorię cenową dany przypadek trafi.

Do rzeczy, skąd takie są ceny w branży?

Koszta uruchomienia profesjonalnego laboratorium odzyskiwania danych są dość duże, jedno stanowisko robocze potrafi kosztować krocie. Poza prostymi elementami jak lutownica, mikroskop, zestaw śrubokrętów dochodzą do tego programator, komora laminarna do pracy w wewnątrz dysku (obalamy mity #1, nie w dysku nie ma próżni, jest zwykłe powietrze jednak sterylne, przerwa między unoszącą się głowicą ponad talerzami wynosi kilka nanometrów - 10^9 m = 1 nanometr, otoczenie do pracy wewnątrz dysku musi być wolne od zanieczyszczeń), profesjonalne komercyjne oprogramowanie do prac logicznych czy w końcu PC-3000, urządzeniem, które jest złotym standardem w środowisku data recovery. Wszystko to generuje koszta, które dość często nie są jednorazowe...
Kolejnym sporym i niekończącym się wydatkiem jest zakup części zamiennych — czyli nic innego jak zakup dysków — dawców części. Znaczna część dysków jest niedostępna do zakupu na allegro, ebay, olx, a są niezbędne do ukończenia odzyskania danych z uszkodzonego dysku. Dlatego takie dyski trzeba stale skupować, aby mieć czym pracować. Następnie dochodzą odpowiednie szkolenia, które również są konieczne do podnoszenia swoich kwalifikacji.

Czy można to zrobić taniej?

Czy można więc odzyskać dane z uszkodzonego dysku taniej? Na przykład za 100 czy 200 zł.

Wszystko oczywiście zależy od konkretnego przypadku, w większości przypadków jest to bardzo mało prawdopodobne. Jeśli widzisz reklamę „najtańsze odzyskiwanie danych w Polsce”, to prawdopodobnie oferujący liczy, że większość dysków do niego trafia sprawnych lub z niewielką ilością uszkodzonych sektorów. Jako że usługa jest tania, liczy się z tym, że klient nie będzie go ścigać po sądach — dane mało warte to w razie pogorszenia stanu dysku klient sobie odpuści. Najgorzej jak klient nie jest świadomy, że trafił do takiego typu oferty, a sam amator/partacz twierdzi, że dane nigdy nie były do odzyskania lub są, ale w cenie powyżej 10 tys. zł... Klient się poddaje i dane traci...

Dam znajomemu informatykowi...

Prawda jest brutalna, większość informatyków NIE MA pojęcia jak działa dysk i z doświadczenia proszę wierzyć, są największymi KATAMI dysków twardych. Będą skanować każdym programem, jaki uda im się znaleźć w internecie, będą przekładać elektronikę, bez refleksji grzebać w terminalu, cuda na kiju, aby jakoś dysk ruszył.

Jeśli dysk ma uszkodzoną elektronikę — świetnie, może nie pogorszą sytuacji, bo dysk nie będzie startował. W innych przypadkach niestety będzie to skutkować znaczącym pogorszeniem stanu dysku i wyższymi kosztami odzyskania danych. Nie cofną się przed niczym, przecież na youtube widzieli jak HEX-serwis czy SGData coś tam dotknęli, coś tam wymienili — prościzna...

Pomijają, że wyżej wymienione serwisy tak jak my trudnią się profesjonalnym odzyskiwaniem danych, mamy warunki do pracy z dyskiem.
Jednak niestrudzony informatyk przekonany o swoich możliwościach zaczyna rozbierać dysk w mało sterylnych warunkach, nie wiedząc, co robić i nie zachowując podstawowych procedur. W takiej sytuacji dochodzi do zabrudzenia talerzy i po uruchomieniu już naprawdę niewiele potrzeba, aby je uszkodzić i uniemożliwić odzyskanie danych.

Klasyczny przykład dysku po informatyku.
Dla optycznego ułatwienia zielone światło wyraźnie wskazuje zabrudzoną oraz uszkodzoną powierzchnię.

Tutaj można przeczytać o przypadku gdy klient ograniczył koszt usługi - https://otako.pl/blog/odzyskiwanie-danych-z-dysku-zablokowane-glowice/.
Zanim doszło do poważnej awarii, oddał dysk do nas, tym samym potencjalnie zaoszczędził tysiące złotych, gdyby zajął się tym amator...

Naprawa dysku

Załóżmy mamy uszkodzony 2.5" dysk twardy Seagate 2TB z serii Rosewood, dla przykładu z uszkodzonymi głowicami. Koszt jednego dysku to minimum 150 do max 350 zł a aby odzyskać dane czasem trzeba zużyć kilka sztuk i stracić wiele godzin pracy a zdarza się nawet, że kopiowanie danych trwa tygodnie — jak można wykonać taką usługę w budżecie 100 czy 300 zł? Pamiętajmy, że koszt dawcy jest niewielki w stosunku do kosztów usługi. W większości profesjonalnych laboratoriów ceny zaczynają się od 500 zł dla prostszych przypadków, popularnych usterek itp.
Przy usterkach mechanicznych koszty odzyskiwania danych niestety zaczynają się od 1000 zł.

Z czym się wiąże odzyskiwanie danych

W sytuacji gdy dysk jest uszkodzony, proces wiąże się przede wszystkim z jego naprawą czy też tymczasową naprawą i zmuszenie dysk do oddania danych.
Nie istnieje normalny rynek części zamiennych jak w przypadku, chociażby samochodów, gdzie można zamówić każdą część kompatybilną od różnych dostawców. Z konieczności wykorzystuje się więc inne dyski, nie z wyboru. W większości przypadków dla profesjonalistów nie jest to kłopot, jednak dla przeciętnego człowieka stanowi to kłopot.

Postęp technologiczny sprawia, że dyski twarde pomimo tego, że oznaczone tym samym modelem potrafią nawet w ciągu kilku dni produkcji zmienić oprogramowanie, a nawet takie elementy jak głowice czy elektronikę. Taki stan wymusza na profesjonalnych laboratoriach odzyskiwania danych posiadanie dużych magazynów z dyskami na tzw. części. Mając odpowiednią bazę dysków dawców, wiedzę o działaniu dysków oraz szereg innych umiejętności możemy mówić, że serwis zajmuje się odzyskiwaniem danych.

Mając na uwadze ceny odzyskiwania danych, a przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa i spokoju ducha, zalecamy wykonywanie systematycznej kopii zapasowej ważnych danych lub zlecenie takiej usługi informatykom :).

Potrzebujesz "naprawić dysk" a raczej odzyskać dane?

Zapraszamy do naszego laboratorium na darmową diagnozę

Dodaj komentarz